Co dělat, kam jet…

26 9
2012

Pravděpodobně jste taky již doma mnohokrát řešili, co budete dělat o víkendu, volném dnu, prostě kdykoliv, kdy je příznivé počasí, a říkali jste si, jestli se Vaše plány dají realizovat s dětmi.

Když jsem tak nedávno prohlížela fotky v počítači, došlo mi, že podstatnou většinu z nich jsme pořídili na výletech, při návštěvách různých míst a akcí. A napadlo mě, že by třeba mohly naše zážitky fungovat jako doporučení pro ty, kdo si zrovna lámou hlavu nad tím, co vymyslet tentokrát, případně kam vyrazit příští rok.

Tak třeba, co by mohlo bavit děti v Praze? Je toho dost, když pominu mnohokrát navštívené ZOO, oblíbená místa jako Aquapark, Dinopark atd., jsou i tradičnější místa, která děti zaujmou. My třeba rádi chodíme na Staroměstké náměstí na Orloj (teda podle mladýho na Smrtku), procházíme se po Karlově mostě a po Pražském hradě a jeho zahradách. A když děti omrzí památky jako takové, dají se vzít na Petřín. Cesta lanovkou je oblíbená napříč generacemi a návštěva Zrcadlového bludiště je velká zábava i pro dospělé. Ale neodpustím si varování, předem si ověřte, jestli se Vaše dítě neděsí pitvorných obličejů, kamarádka totiž musela svoji holčičku odvést pryč.

Zajímavé (tedy hlavně pro děti) jsou návštěvy cirkusových představení. Tato zábava mi jako zábava nepřipadala ani v dětství, ale potomek můj názor nesdílí, takže při příjezdu jakékoliv party v maringotkách nezbytně nastává čas vyprazdňování peněženky a nekonečně dlouhé doby odpovídání na otázku, kdy už tam půjdeme.

Chcete-li vyrazit někam kousek za Prahu, kde se můžete projít v přírodě, dovědět se něco zajímavého a dobře se najíst, vyražte (třeba vlakem) do Dobřichovic. Můžete se projít po naučné stezce, která vede kolem několika sousoší, přírodou a kterou se dostanete k zámku. Ten sice neslouží jako památka, neprohlédnete si jej jako jiné, ale báječně se zde najíte v zámecké restauraci Zámecký had. Jídlo bylo pokaždé báječné, navíc dětský koutek je téměř dokonalý. V létě se dokonce můžete i vykoupat, nebo aspoň posedět a ráchat si nohy v Berounce, která teče přímo pod okny zámku.

Kousek od Prahy je taky zámek Berchtold, o skutečný zámek taky příliš nejde. Ale sem se jezdí za miniaturami hradů, pohádkovými postavami, malým ZOO a hlavně (to je lákadlo pro rodiče) za peklem. Můžete mi věřit, že ještě pěkných pár týdnů po jeho návštěvě zabírala jakákoliv zmínka o něm. Takže je vlastně tohle místo ideální, máte-li trošku divočejšího potomka a zrovna se utápíte v myšlenkách, že potřebujete nějaký odpočinek.

Letos jsme si vyzkoušeli Hradozámeckou noc, taky prima akce. Vyrazili jsme do Mníšku pod Brdy a jediná vada na kráse bylo to, že na prohlídku jsme se nedostali (přece jen se nám něchtělo čekat přes dvě hodiny). Ale akcí bylo i tak dost, takže jsme malovali na hrníčky, koukali na pohádky v zámecké kuchyni, sledovali souboje mušketýrů atd. I na dalších místech se nejspíš lidi (a děti) bavili.

Ještě bych se vrátila do Prahy. V pražské Stromovce se totiž nachází jedno báječné místo, kam je skoro povinnost dítě vzít. Planetárium. I když pořady pro děti jsou vhodné až od 4 let, i s mladším pravděpodobně uspějete, navíc projekce se dobře poslouchá a sleduje i dospělým. A pro celou rodinu jde o skvělý zážitek. Vřele doporučuji.

Naštěstí se akcí během roku koná dost a dost, míst, kam se dá jet, je v republice taky přehršel, tak nezoufejte, ani s dětmi se nemusíte nudit na pískovišti.

   
Autorka:


Komentáře

top