Copak čeká naše peněženky v roce 2015

29 12
2014

strýček SkrblíkTaké jste si všimly, že každý závěr roku je stejný? Vánoce, oslavy Nového roku a změny daní? Tyhle tři položky patří k sobě a ani letos tomu není jinak? Zkusila jsem se podívat na ty daňové změny, které se nás – maminek dotknou nejcitelněji a podělit se s vámi o ně.

Vyšší slevy na děti

Od ledna se zvednou daňové slevy na druhé a další dítě. Na první tak budeme odečítat 1117,- Kč, na druhé 1317,- Kč, na třetí a každé další 1417,- Kč.

Školkovné

Školkovné je daňovou slevou, kdy se ze základu daně odečíst můžete náklady spojené s umístěním dítěte ve školce. A je jedno zda státní nebo soukromé. Základ daně si můžete pouze o školné. Výdaje na stravu se nepočítají! Slevu může uplatnit jen jeden z rodičů a to do výše 9200,- Kč za rok.

Pozor – tato sleva platí už i letos! Jen si za rok 2014 můžete odečíst o něco méně – 8500,- Kč.

Porodné

Zvyšuje se limit pro přiznání porodného. A to na 2,7 násobek životního minima. Porodné se opět bude vztahovat i na druhé dítě.

Další sazba DPH

Pokud se trochu orientujete v daňových sazbách, tak víte, že v České republice máme 21% a 15% sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Od 1.1.2015 přibude ještě třetí. Ta bude na úrovni 10% a bude do ní spadat dětská výživa. Pak také ještě knihy a léky. Uvažovalo se také o tom, že 10% DPH by měly dětské pleny, ale k tomu nakonec nedošlo. Prý na to má Evropská unie nějaký jiný názor…

Žádné poplatky u lékaře či v lékarnách

Tak to je prima zpráva. „Oblíbený“ poplatek ve výší 30,- Kč se stává minulostí. Zůstává pouze 90,- Kč poplatek za návštěvu pohotovosti. Tam se naštěstí tak často nechodí a tak se to dá přežit.

 

Víte ještě o nějaké změně ohledně daní a poplatků, které se výrazně dotknou rodin s dětmi? Sem s nimi! Nebo raději do komentářů, prosím :)

 

   
Autorka:


Komentáře

top