Daruj život

17 11
2012

Zhruba před deseti lety jsem se zapsala do Registru dárců krvetvorných buněk.

 

Tyhle věci se vás obvykle netýkají, pokud se nedějí někde blízko vás. Někde hodně blízko. Moje rozhodnutí bylo spontánní a popravdě řečeno, už jsem na to skoro zapomněla. Už při vstupu vás upozorní, že pravděpodobnost shody s pacientem je poměrně nízká, nicméně šance, že vy můžete dát šanci na život někomu jinému tu je.

A před třemi týdny mi zazvonil telefon. Neznámá čísla nezvedám, ale z nějakého důvodu jsem udělala výjimku. Volali mi z Registru, že jsem v určitých znacích shodná s pacientem a zda můj zájem stát se dárcem nadále trvá. Byla jsem informovaná o krocích, které následují tj. další testování a v případě další shody pak samotný odběr kostní dřeně nebo krvetvorných buněk na separátoru (což je podobné jaké když darujete krevní destičky). No, a tak čekám.

Do evidence Registru se může zapsat každý, komu je mezi 18 a 35 lety a splňuje určité zdravotní požadavky. Vstupní prohlídka se skládá z odběru krve a z poskytnutí osobních údajů od databáze. Tak málo pro tak mnoho.

Třeba budu mít možnost zachránit někomu život, třeba ne. Nebudu to já, ale můžete to být vy. Vstupte do databáze, nic to není. Čím víc nás bude, tím větší bude šance někomu pomoci.

Více informací najdete na www.darujzivot.cz.

   
Autorka:


Komentářů: 2 k článku Daruj život

Avatar

Hanka

25.11.2012 at 17:04

Krev už jsem darovat byla, ale na tohle jsem se zatím neodvážila. Po přečtení tohoto příspěvku jsem ale nalomená ;-). Držím pěstičky, ať to dobře dopadne a třeba budete mít štěstí někomu pomoct ;-)

Avatar

Emča

17.5.2013 at 21:44

Ahojky, jsem dárce krve a destiček 10 let, v registru KD jsem 4 roky. Ještě mi nevolali, ale s krví a destičkami chodím celkem pravidelně. Je to super pocit.

Komentáře

top