Kuchařské výtvory

9 5
2012

Vařit jsem se naučila až v době, kdy můj syn přecházel na dospěláckou stravu.

V paměti mi ale zůstane pár mých kulinářských výtvorů, na které s úsměvem vzpomíná nejen můj manžel, ale taky mí rodiče, tchán a další oběti.

Výtvor první:

Když jsme ještě bydleli na kolejích, vyfásla jsem doma kus uzenýho, špenát a bramborový knedlíky si prý zvládnu udělat sama. No jasně, nejsem přeci úplně levá. Udělala jsem pěkné šišky přesně podle návodu, do druhého hrnce dala trošku vody a rozdusila špenátový protlak… a to je konec idylky. Pod špenát jsem dala trochu víc vody než se má, takže z něj spíš byla (dost nedobrá) polévka a o knedlíku nemohla být ani řeč. Ty prostě nebyly. Cedím a cedím, zvednu pokličku a knedlík nikde. Záhada. K večeři jsme měli uzený s chlebem, taky dobrý.

Výtvor druhý:

Dva roky po nastěhování do domečku jsem neměla kuchyň. Měli jsme jen sporák zn. za odvoz, rozkládací stůl místo linky a ledničku. Nádobí jsme skladovali pod stolem v Ikea krabicích a myli ho v koupelně ve sprše. Trouba pekla dobře, ale plotýnky hřály podle počasí. To na začátek, aby bylo jasné, kdo nebo co za to může… Což takhle dát si buřty na pivě? Při nevhodné konstelaci hvězd se sublimují do skleněné zapékací mísy takovým způsobem, že jsem následně seděla v koupelně na zemi, řvala jak želva a snažila se nožem odstranit černou připečenou hmotu. „Tak to vyhoď!“ nabádala mamka. „Buá buá, když já už jiný nemám, buá buá!“. Vynaložila jsem veškeré úsilí a po čtrnácti dnech bylo sklo zase sklem. A průsvitným.

Výtvor třetí:

Nerozumím si s listovým těstem. Ani s kupovaným! Zřejmě do něj přidávám beton, protože při jednom z pokusů o upečení štrůdlu jsme z tuhé roury vydlabávali jablka a jedli je lžičkou. Korpus jsme pak prodali nemocnici jako hotovou tvarovanou sádru vonící po jablkách.

 

Pro všechny případy je dobré mít doma chleba, máslo a polívku pytlíkačku.

 

   
Autorka:


1 komentář k článku Kuchařské výtvory

Avatar

Alena

11.5.2012 at 12:34

To znám. Taky mi to chvíli trvalo, že jsem zkrotila všechny ty divné věci v kuchyni, přísady, lektvary a podobné materiály, ale povedlo se. Dnes manžel tvrdí, že se takhle dobře nají jen u mě. Vydržte, Gábino, půjde to ;)

Komentáře

top