Lucka má pohodičku…

20 7
2012

„Lucka má pohodičku…“

Tak přesně touto větou okomentovala má starší dcera svou skoro o 4 roky mladší sestřičku, když po ní musela jít uklidit hračky :-)

Musím ještě podotknout, že mladší skoro 2-letá dcerka si většinou už sama dokáže po sobě uklidit… s tím nemá většinou problém…

Ovšem problémem je to pro tu starší, ta to už bere jako „práci“ a nechce se jí do toho…

Heslem starší dcery je teď nespravedlnost, protože ona je starší a „musí“ po té mladší uklízet. Další nespravedlnost (oprávněnou) pociťuje, když dám jídlo nejdříve té mladší a vůbec nejhorší je, když si vybere DVD s pohádkou první ta mladší, aby byl „klid“, ona se stejně dlouho nevydrží koukat, ale to té starší nevysvětlím. Musí skoro pořád dávat přednost té mladší a to je prý hrozný. Úplně jí chápu, já jsem také byla starší sestra a navíc o 4 roky mladšího nepořádného bratra :-)

Jenže, co s tím? Jak mít klid a zároveň, aby žádná z nich nepociťovala nespravedlnost? To je opravdový oříšek i pro zkušené rodiče. Výchova je totiž to nejtěžší, co nás v životě asi potká… až na vyjímky, vše ostatní počínaje pracovními problémy v práci a konče vybíráním té správné dovolené, bydlení, auta, pračky, pojištění, šunky… Navíc jsme silně ovlivněni naší výchovou, kterou na nás působili naši rodiče, ale která nemusela být vždy tím dobrým příkladem…

Spousta lidí se snaží vychovávat své děti jak nejlépe umí a to může být někdy problém – nejdříve se  musí shodnout oba rodiče a to je také někdy pořádně těžké – ve většině situací se asi rodiče shodnou, ale co dělat, když třeba maminka si myslí, že nejlepší je mýt se každý den a tatínek prohlašuje, že stačí 2-3 x týdně, nebo když tatínek prosazuje maso každý den a maminka jen obden? Co pak dělat? Kdy a komu dát přednost? Kdo má vlastně pravdu? A kdo to rozhodne?

Nejhorší pro mě  bylo zjištění, že si to musím stejně rozhodnout sama! Babičky i kamarádi mohou poradit, ale to rozhodnutí je na mě a na manželovi. Pak totiž zjistíte, jak je to těžké rozhodnout, co je správné a co ne. Pak musíte totiž vysvětlovat svým dětem, proč třeba kamarádka ze školky nemusít jíst polévky, když jí nechutnají a dítě vám odvětí: A JÁ MUSÍM?!  Proč kamarád od naproti má každý den zmrzlinu – A JÁ NE?! Proč babička mi dovolí jít spát později a DOMA MUSÍM ve 20:00 hod být už v posteli?! Jaká nespravedlnost! Jaktože pravidla má každý jiná? Jiná má babička, sousedka, maminka, učitelka ve školce… jak vysvětlit, která pravidla platí?

CO JE VLASTNĚ SPRÁVNÉ?

Asi na to máme celý život, abych usměrňovali sami sebe, ale i své děti. U dětí, je to o to horší a těžší, že je to nevratné a oni se podle toho budou vyvíjet a utvářet si svůj svět… Asi bude lepší, se toho nebát a snažit se jak to jde i s vědomím, že třeba nejsme vždy tak důslední na výchovu a dodržování pravidel, jak bychom asi měli být… ale kdo je? Stejně si myslím, že si každý všechno přebere po svém jako moje dcera, která mi nedávno vpálila:

„Mami, pojď dolů.“

„Už jdu.“

„Nejdeš, pořád tě slyším ťukat do klávesnice.“

„Už to vypínám!“

Nevypínáš, to by už jsi zmáčkla jen čudlík a byla na cestě dolů.“

„Musím zavřít všechna okna v počítači a všechny programy.“

„Nevypínáš, to nemusíš, ale i kdyby, už by si to dávno mělo hotové… to netrvá tak dlouho, zmáčkneš křížky a je to!“

UFF!!!!!! :-)

PS: Největší pohodičku mám tedy asi já, když si „dovolím“ udělat pár minutovou pauzu na odpolední kafíčko a při kterém vyřizuji maily, píšu články, telefonuji apod :-)

A jak jste na tomy s výchovou více dětí vy?

   
Autorka:


Komentářů: 3 k článku Lucka má pohodičku…

Avatar

Jarka

30.7.2012 at 13:23

U nás má největší pohodičku tatínek :)

Avatar

Pavla

4.8.2012 at 08:23

Naše Terinka má pohodičku pořád, není nad domácí mazlíčky – ty mají vždy přednost :)

Avatar

Liběna Malá

10.8.2012 at 20:21

To u nás známe, nejmladší se má vždycky nejlíp :-)))

Komentáře

top