Návrat do práce po mateřské

19 6
2012

Nemám ráda změny. Ale život je jich plný – větších, menších, pozitivních i negativních.  A každá změna, i ta pozitivní,  znamená nějaké napětí a stres.

Návrat do práce po mateřské vnímám jako změnu spíš pozitivní: rodina získá další zdroj příjmů, děti začnou pravidelně navštěvovat školku. Návratem maminky do zaměstnání se i výrazně změní fungování rodiny, všichni si musí zvykat na nový denní režim a nové povinnosti. Většina z nás si na sebe dobrovolně v době mateřské přesunula prakticky všechny domácí práce a péči o děti. A má pocit, že pokud tohle všechno nebude zvládat SAMA na 100%, tak s ní není něco v pořádku. Nejpozději s návratem do práce, byť i třeba na menší než plný úvazek, to každá z nás musí přehodnotit a změnit. K prospěchu nejen svému – čímž získá čas třeba na vlastní rozvoj, péči o sebe a odpočinek, ale i celé rodiny – např. tatínek zjistí, jaký je rozdíl vypravovat se ráno sám a vypravovat sebe a dítě. O úklidu, nákupech, vaření, praní a žehlení, které se také neudělá samo (i když to do té doby tak vypadalo) nemluvě.

Do práce jsem se vrátila po dvou-leté mateřské. Těšila jsem se na změnu, ale zároveň jsem měla z toho docela strach a spoustu pochybností, jak to všichni zvládneme.

Dokud jsem pracovala jen dva dny v týdnu, tak jsem prakticky žádné obtíže nepociťovala: „Výlety“ do práce jsem vnímala skoro jako společenskou událost, na kterou jsem se těšila a navíc jsem za ní byla placená. Práci jsem neměla nijak náročnou, hravě jsem jí zvládala a navíc mě bavila. Nebyl ani problém s domácími povinnostmi a volnočasovými aktivitami: pohodlně jsem ve zbylých pěti dnech stihla nejen domácnost, ale i různé dětské kroužky, svoje cvičení, angličtinu a návštěvy. Dcerka v té době ještě nechodila do školky a hlídala jí babička. Takže i její nemoci jsem nemusela řešit absencí v práci.

Zlom nastal v okamžiku, kdy dcerka nastoupila v necelých  třech letech do státní školky, já jsem si rozšířila úvazek a začala jsem chodit všechny dny v týdnu do práce. V práci jsem získala odbornější a náročnější agendu, kterou jsem se musela učit a ve zkrácené pracovní době jsem nestíhala všechno tak, jak bych si představovala.  A do toho jsme začali, jako všechny rodiny po nástupu dítěte do školky, bojovat s klasickými školkovými nemocemi: rýmy, kašle, angíny. Když se blížil nějaký důležitý termín v práci, tak víc než možného neúspěchu z nedokonalé práce, jsem se obávala toho, co budu dělat, jestli dcera onemocní a já nebudu moci dodržet termín odevzdání, nebo se zúčastnit jednání. Nerada někoho žádám o pomoc, není mi to příjemné. Když Kačka onemocněla, nebo jsem potřebovala jet na služební cestu, či se zúčastnit nějaké mimopracovní akce, tak jsem se bez „pomoci“ ostatních neobešla.  Přehodnotila jsem a změnila svůj postoj a přístup osamělé bojovnice „Než abych někoho obtěžovala a byla za jeho pomoc zavázaná, tak si to radši zajistím/udělám sama, i když si tím způsobím problémy “ na konstruktivnější „Mám problém, který sama nezvládnu. Budu moc ráda, když mi, třeba i částečně pomůžete“.

Před nedávnem moje skoro tříleté působení v práci skončilo: Nastoupila jsem na druhou mateřskou a zvykám si znovu na život doma. Chci si všechny zkušenosti – zejména zjištění o mylnosti pocitu nepostradatelnosti a nutné naprosté samostatnosti ženy na mateřské dovolené – zapamatovat a udržet. Protože jsem zjistila, že model známý z našeho dětství, kdy uštvaná perfektní MATKA poskytuje všem ostatním členům rodiny dokonalý servis, bez jejich sebemenšího zapojení a s vlastním vzrůstajícím frustrujícím pocitem „obětování se“, nechci následovat. Zjistila jsem, že rodina víc než perfektní samostatnou (ale nervózní a nepříjemnou) hospodyni ocení maminku, která nerezignovala na volnočasové aktivity, dokáže se radovat ze života, podnikat výlety a jezdit na dovolené, pořádat návštěvy, a nebojí se dělit o starost s domácností a dětmi.  Pevně doufám, že jednou ve vzpomínkách svých holčiček  nebudu vystupovat jako ta uštvaná a nesnesitelná a matka…

   


1 komentář k článku Návrat do práce po mateřské

Avatar

Monika Slavíková

23.6.2012 at 19:55

Pro nás to bude aktuální za cca rok a půl, uvidím, jestli půjde pracovat na částečný úvazek z domova…

Komentáře

top