Pohádky aneb dobro vítězí nad zlem

4 4
2012

Jako malá jsem měla moc ráda pohádky. Ani přesně nevím proč. Zda-li to bylo díky dobrému konci – dobro přece vždy zvítězí nad zlem (alespoň v pohádkách) nebo díky nadpřirozeným pohádkovým postavičkám – draci, víly, princezny a princové, příšery a kouzelní dědečci atp. Nicméně dodnes je mám ráda, ale je v nich velký rozdíl – ať už se jedná o kvalitu zpracování, scénáře nebo příběhu samotného – a je jedno zda-li se jedná o knížku či pohádku na DVD. A co o tom soudí nejen mé děti? Mají také jasno… každý měsíc / týden je baví něco jiného :-)

Začněme asi tím, kdy se vlastně dítě poprvé setká s pohádkou. Kolotoč kolem narození miminka je veliký, a až se trochu zklidní a děti vás začnou více vnímat, začnete přemýšlet o tom, zda-li už nečíst dětem POHÁDKY – obvykle někdy mezi 2.-3. rokem. Dřív děti chtějí jen „číst“ alias pojmenovávat obrázky v knížkách. Pořád dokola tedy „čtete“ druhy zvířat, věcí, tvarů, oblečení a běžných věcí kolem nás… což se u naší malé děje právě teď. Už se těším, až jí budu číst „opravdové pohádky“. Jen nevím, jak skloubím jednu pohádku pro 2-letou a 5-letou slečnu. Budu muset asi číst každé jinou a postupně :-)

Když už tedy má dítě věk na pohádku, poohlídnete se buď po klasice, nebo nějaké moderně. Je to vlastně jedno, dítě je rádo ve vaší společnosti a je mu zatím jedno, co mu čtete, což se bohužel už u starších dětí neděje. Dejte si ale pozor, většina dětí má dobrou paměť, ať mu nějaké špatné slovíčko neuvízne v paměti. Bohužel se totiž stane i u dětských knížek, že tam naleznete nevhodné nebo děsivé výrazy :-( Nahrazuji je hned hezkým synonynem, aspoň se cvičím v českém jazyce :-) Nepěkné „alias moderní nespisovné hovorové či teenage“ výrazy se dají třeba najít i v komixovém čtyřlístku, který je oblíbeným časopisem starší dcery již přes rok.

Držíte tedy v rukou Špalíček pohádek, nebo jinou sbírku pohádek a jde se číst. Co jste ovšem netušili je fakt, že vám většinou dítě bude skákat do řeči :-) Bude se ptát na významy slov a postav, které doteď neznalo. Obrňte se trpělivostí, jednou to přejde :-) Proto nedoporučuji na začátek drsné pohádky od Andrsena, bratří Grimmů apod, nechte si je na později :-) Vysvětlovat složitost postav, jejich motivace, pohnutky apod je velkou výzvou! :-) Pořád se mě totiž moje starší dcera ptá, proč jsou zlí lidé a jestli se tak rodí. Poradíte mi, jak jí odpovědět? Nic jí zatím bohužel neuspokojilo…

Velkou láskou naší starší dcery je již přes rok! Sněhová královna a pořád se drží na špici. Jiné oblíbené pohádky přijdou a odejdou, jen ta Sněhová královna pořád zůstává :-) Zajímá vás proč? Hlavně protože je ZLÁ. Ano, ne proto že je třeba královna krásná (ta se jí také líbí), nebo pro ten příběh odvážné Gerdy, jak jde zachránit Kaie… ale protože je zlá… Zlo ji prostě fascinuje a nevím proč (a to je to taková hodná holka, nikdy by nikomu neublížila…).

Včera mi to všechno došlo… Dívala se na pohádku „Jahůdka a její kamarádi“ na DVD chvíli spolu se svou mladší sestřičkou. Už se na tento typ pohádek nedívá. Myslela jsem, že je to proto, že jsou to pohádky pro mrňata. Udivilo mě však, že jí baví se dívat na NODDYho, což je také pohádka pro malé děti. Nechápala jsem důvod. Přišla za mnou do kuchyně a povídá:

„Mami, nechci se už koukat na Jahůdku.“

„A proč?“ – zeptala jsem se

„Protože tam není žádné ZLO.“

Chvíli jsem přemýšlela a opravdu měla pravdu, v té pohádce nejsou kupodivu žádné zlé ani záporné postavičky.

„A to je jediný důvod? Vždyť jsou to hezké příběhy – koukni, jak se to Lucince líbí“. – odpověděla jsem

„Protože to není žádná ZÁBAVA„.

 

Už mám tedy konečně jasno, v životě by bez ZLA nebyla žádná zábava. Ještě že máme děti, filosofy nepotřebujeme :-)

Možná má pravdu a my „hodní a dobří“ se pořád zbytečně snažíme, aby zlo zmizelo z povrchu zemského.

A proč vlastně? Aby nebyla zábava?

Jak se vlastně pozná co je DOBRO (bez ZLA)?

Bez ZLA by to nešlo a věděli to naši předchůdci už dávno, když vyprávěli a vymýšleli příběhy u ohňů.

 

PS: Co by se stalo, kdyby jednou ZLO zvítězilo nad DOBREM? :-) Zkusím brzy napsat takovou pohádku :-)

PPS:  Správná odpověď zní: NIC… nic by se tím nezměnilo. Aspoň ne nadlouho…

Stejně se pořád budou rodit nové děti a stávat se z nich hodní a zlí lidé

 

Autorka: Monika Slavíková

 

 

 

   
Autorka:


Komentářů: 5 k článku Pohádky aneb dobro vítězí nad zlem

Avatar

Romana

12.5.2012 at 15:33

Dokud děti věří, že dobro zvítězí nad zlem, je to fajn, ale pak nastává lavina otázek, proč tomu tak doopravdy v reálu není…

Avatar

Pavlína

14.5.2012 at 21:15

Na pohádky pořád věříme, stejně jako na ježíška, tak uvidíme, jak dlouho to ještě vydrží…

Avatar

Lenka

8.7.2012 at 10:10

U nás milujeme strašidla – hlavně čarodějnice s bradavicí :-)

Avatar

Verunka

20.11.2012 at 23:01

Za chvíli přijde Milukáš s čertem! :-) Už se děti začínají bát…

Avatar

Ivana

21.3.2015 at 19:20

No jo, pohádky kde je souboj dobra se zlem jsou zábavnější. :-)

Komentáře

top