Řecký guláš: víte, co vaše děti ve školce jedí?

16 3
2012

Foto z webu rektorikl.cz

Téma na nový článek mě napadlo hned ráno, když jsem si na nástěnce přečetla, co bude mít dnes dcera k obědu. Stálo tam: „Řecký guláš“. Přílohu si již bohužel nepamatuji. První mojí reakcí byl hlasitý smích, jelikož mi tento název připadal opravdu legrační – vzhledem k aktuální finanční situaci Řecka. Bude mít dcera guláš po řecku = bez masa (někde se ušetřit musí), gyros s omáčkou nebo český guláš s trochou mleté papriky a kečupu? Tak trochu galimatyáš :-)

Jelikož jsem zatím Řecký guláš nikdy nevařila, (a ani by mě nenapadlo, že něco takového existuje), vygooglila jsem si tento recept. Jako první ze stránky ve výsledcích na mě vykoukl web: „Babicovy dobroty“! Jak výstižné ;-). Nechci teď někomu křivdit, ale název Řecký guláš mi tak trochu připomíná vaření pejska s kočičkou :-) Pod tímto názvem se dá totiž schovat či vymyslet opravdu ledaccos. Záleží jen na kuchařovi, jak si s tím poradí. A abych byla aspoň trochu objektivní, níže vám uvedu porovnání receptů, které pan Google našel na prvních 5 místech

 

BABICOVY DOBROTY (dobroty.nova.cz)

¾ kg hovězího masa, 3 cibule, 2 stroužky česneku, 2 dcl červeného vína, olivový olej, 3 hřebíčky, 1 lžíci octa, 3 bobkové listy, 1 tyčinku skořice, 2,5 lžíce rajského protlaku, 2 lžíce rozinek, sůl, pepř

Foto z webu vareni.cz

VAŘENÍ.cz
40 g celer, sůl, 600 g plec vepřová, pepř mletý, 1 ks cibule, olej, paprika mletá, 1 ks citron, 3 ks vejce, sýr strouhaný

TOPRECEPTY.cz
600 g vepřového masa, 2 cibule, 2 papriky (červenou,zelenou, nebo bílou), 1 větší rajče, 1 malá feferonka, 6 lžic červeného vína, olivový olej, 1 lžíce mleté papriky, 1 bobkový list, 2 stroužky česneku, sůl, solamyl. A na ozdobu!: 1 vejce natvrdo, nastrouhaný tvrdý sýr

 

LABUZNIK.cz
750 g hovězí kližky, 250 g telecího masa, 1 kg cibule, 6 lžic červeného vína, 5 lžic olivového oleje, 1 l rajčatové šťávy, 4 lžíce vinného octa, sůl, černý pepř, 4 bobkové listy, 2 lžíce másla (tuku), 4 stroužky česneku, 1 svazek petržele, 4 feferonky.

Foto z webu toprecepty.cz

RECEPT-RECEPTY.cz
500 g hovězího předního, 1 cibule, olej, 100 g žlutých fazolek, 5 rajčat, sůl, mletá červená paprika

Zvýrazněné ingredience jsou ty, které jsou k zamyšlení – PROČ proboha?! :-)

Soutěžní otázka: „Které ingredience jsou společné pro všechny recepty?“ Zůstaňte s námi – dočtěte až na konec, a tam se dozvíte správnou odpověď :-)

Vraťme se ale teď k zásadní otázce, co to tedy moje dcera dnes bude mít k obědu? :-) Nevím, ale jídelníček je často opravdu svérázný. Inspiraci jistě hledal nejen v minulosti – viz jídla typu bramborové noky s mákem, žemlovka, polévka s kapáním apod. + nové invence typu Řecký guláš nebo Bretaňské fazole – co si pod tím má asi chudák dítě (či spíše rodič) představit? Čerstvé zeleniny, jednoduchých chutných zeleninových jídel nedostatek a korunou toho všeho jsou POMAZÁNKY, které skoro žádné dítě nejí

A to se pořád divím, proč má dcera odpoledne hlad jako vlk, když jí vyzvednu hned po svačině. Musím mít sebou pro jistotu připravenou svačinu a pití (vodu). Ve školce chudák nemůže pít vodu, jen oslazený čaj nebo štávu. A ke svačině je na výběr kakao / mléko, opravdu se z doby mého mládí nic nezměnilo :-( Kdyby raději namísto zbytečného slazení nápojů dětem nalili čisté vody.

Je smutné, že jednoduché věci, zdravé potraviny, dobré činy je tak těžké prosadit. Proti jídelníčku bohužel ve státní školce nic nezmůžu – alternativou jsou jen soukromé školky – tam to jde, tam není problém, tam to už to pochopily a není to jen o ceně… Možná bych mohla zkusit, že bych dceři do školky dala TAJNĚ do skříňky láhev s vodou a na svačinu okurku, mrkev nebo jablko :-)

PS: Nakonec jsem našla pravý zdroj „Řeckého guláše“ – STIFADO – dušené hovězí s cibulí a rajčaty (+ skořice). Zeptám se dcery, zda-li měli něco podobného k obědu :-)

PPS: Odpověď na soutěžní otázku: Kdo hádal: cibule, olej, sůl a pepř, vyhrál LOL :-) Mimochodem, co se dá z těchto 4 ingrediencí uvařit? ;-)

Autorka: Monika Slavíková

   
Autorka:


Komentářů: 2 k článku Řecký guláš: víte, co vaše děti ve školce jedí?

Avatar

Veronika

1.3.2014 at 10:02

Já vařím ve školce a trošku se nad tím musím pozastavit, nad tím kdo to asi psal, ale k tomu se RADĚJI vyjadřovat nebudu……..Řecký guláš dětem zrovna dělám a mají ho moc rádi, dělá se s krůtího masa, aspoň u nás ve školce, + rajčata a papriky a jogurt, protlak, takže si myslím + bylinky, že to ošizené nijak vůbec není…..

Avatar

Martina

11.8.2014 at 22:33

Zajímavé, pojem řecký guláš znám už dávno z kuchařských knih (např. Velká evropská kuchařka, z které vařím nejraději), vždycky to byl hovězí, příp. vepřový guláš se zelenými fazolkami, žádné papriky, žádná rajčata. Tomu neodpovídá ani jeden z uveřejněných receptů.

Komentáře

top