Výlet na vánoční trhy v Drážďanech

21 12
2014

Vánoční trhy Drážďany 2014Poslední předvánoční sobotu se nám nechtělo sedět doma zvlášť, když letošní zimní počasí zatím není příliš zimní a svým charakterem připomíná něco mezi jarem (když svítí sluníčko) a nebo podzimem (to, když zrovna to žluté kulaté není vidět). Takže zasedla naše domácí rada a po zvážení možností, na jaké vánoční trhy se jet podívat, jsem rozhodla, že pojedeme do Drážďan. Pro statistiky a úplnost dodávám, že na dalších místech se umístila Vídeň následovaná Krakowem – na obě místa se nám nechtělo především kvůli vzdálenosti. Jinak nic proti nim :)

Drážďany mají navíc to kouzlo, že se cestou k nim dá zastavit v Hřensku, kde jsem ještě nebyla. Když tedy nepočítám jednu služební cestu do Berlína, kdy jsem tenhle český pískovcový zázrak viděla doslova z vlaku. Ale o Hřensku bude řeč jindy, teď se mrkněme na ty drážďanské vánoční trhy.

Ty jsou vlastně vůbec mezi Čechy dost oblíbené. Za to může především blízkost města k českým hranicím, kterou ještě zdůraznila před několika lety zprovozněná dálnice z naší strany. Takže z Prahy jste v Drážďanech pohodlně za dvě hodiny a ještě se cestou stavíte na poklidné čůrání na benzínce.

Cesta probíhala více méně v poklidu. Jen jsme ale zajeli do města, tak se ukázal rozdíl mezi hlavou a krkem. Tedy tím, kdo naviguje a tím, kdo skutečně kroutí volantem. Ačkoli jsme měli jasně namířeno do parkoviště v obchodním centru Galerie, tak protějšek kroutil volantem tak prapodivně, že jsme téměř skončili někde na předměstí.

A kdepak, použít navigaci ve městě, kde už jsme jednou byli – to by byla ostuda!

Když už se propadalo trudomyslnosti (na jedné straně předních sedaček) a současně se zvyšoval tlak a příliv adrenalinu (na druhé straně předních sedaček), rozhodla hlava (tedy toho dne já), že se vrátíme do míst, kde to známe a odkud do Galerie bezpečně trefíme. Jak se řeklo, tak se také udělalo a proto jsme skončili úplně jinde – na parkovišti pod drážďanským hlavním nádražím. Komentářů k tomu bylo již dost přímo na místě a proto se jich tady zdržím…

Centrum Drážďan je celkem kompaktní a proto to ani od nádraží není daleko na náměstí Altmarkt, kde jsou hlavní drážďanské vánoční trhy.

Jak jsme se blížili k cíli, tak postupně houstl dav lidí a na samotném náměstí již bylo celkem našlapáno. Schválně jsme dorazili až odpoledne, abychom pořádně viděli všechna ta světýlka, kterým se trh rozzáří. No, podobný nápad mělo evidentně více rodin a návštěvníků trhu, ale přeci si tím nenechám zkazit zážitek, ne? Kdybych chtěla být někde sama, tak jsem mohla jet rovnou do hospody Na mýtince :)

Mrňouse samozřejmě nejvíc zajímaly atrakce – vláček, pohádkové postavy, kolotoč nebo ruské kolo. Samozřejmě, že jsme vše pěkně poctivě absolvovali.

Největším zážitkem bylo asi to ruské kolo. Body do pomyslného žebříčku získalo hlavně v okamžiku, kdy lidé vstupovali a my se zastavily nahoře. Stačil drobný poryv větru (no, drobný – v sobotu všude pěkně fičelo) a naše sedačka se pěkně rozhoupala. Takže jsme vlastně měly dvě atrakce v jedné :) Cesta dolů už byla v pohodě a tak jsme pokračovali dál.

Co by to bylo za výlet na vánoční trh, kdyby nedošlo na ochutnávku místních specialit? Takže horká čokoláda pro prcky, svařák pro mně a pro manžela… zbytek čokolády od dětí (to máš za to parkoviště :)). Ty si ještě daly kaštany, něco sladkého a pak už jsme museli jít hledat záchod a trochu toho tepla :)

Mrňousové byli celkem stateční – oproti zvyklostem neremcali, že už je bolí nožičky a nechtěli se nechat nosit. Což byl výkon zvlášť u naší mladší slečny. Tak snad jí to vydrží ;)

Jen je trochu škoda, že vánočním trhům v Evropě letos nějak chybí ta pravá vánoční atmosféra, kterou dělá sníh. I když… víme, jak se sníh ve městech zbarví a tak by ta šedá břečka asi také moc idylickou vánoční atmosféru nenavodila. Takže mě teď napadá, že to vlastně bylo celkem prima počasí.

A co vy? Vy jste si také vyjeli někam na vánoční trhy?

   
Autorka:


Komentáře

top