Zánět středního ucha

29 9
2012


Pro dnešek jsme pro vás připravili zajímavý článek z portálu www.maminkymaminkam.cz, který se věnuje zdraví dětí, konkrétně  správného vývoje a cvičení kojenců. Věřím, že se vám bude líbit a naleznete v něm zajímavé a užitečné informace.

Doporučují 4 z 5 čtenářek maminek. :-)

Celosvětový průzkum ukázal dopady zánětů středního ucha na děti a jejich rodiny.
Každý rodič si přeje vidět vyrůstat své dítě zdravé a šťastné. Zdraví malých dětí však může ohrozit řada nemocí. Mezi nejčastější nemoci dětí mladších pěti let patří i zánět středního ucha, který může být způsoben pneumokokem. S tímto onemocněním se za svůj život setká až 80 % dětí mladších pěti let. V minulých měsících se u nás i ve světě uskutečnily průzkumy, které se zabývaly tím, do jaké míry jsou rodiče o této nemoci a možnostech prevence informováni. Zánět středního ucha patří mezi velmi bolestivá onemocnění způsobená pneumokoky. V České republice proběhl průzkum, který si kladl za cíl zjistit, jak moc jsou rodiče o nemocech způsobených pneumokoky informováni a zda vědí o možnostech účinné prevence. Průzkumu se zúčastnilo 210 matek dětí ve věku 2 až 8 měsíců. Z dětských chorob se rodiče nejvíce obávají pneumokokových infekcí (více než 30 % odpovědí). Strach ze zánětu středního ucha už má pouze necelých 8 % dotázaných. Z výsledků mimo jiné vyplynulo, že si rodiče neuvědomují souvislost mezi pneumokokovým onemocněním a zánětem středního ucha.

Informovanost českých rodičů o možnostech prevence zánětu středního ucha je ale nad celosvětovým průměrem. 60 % z nich si myslí, že může nechat očkovat své dítě i proti zánětu středního ucha.

Celkem 80 % českých rodičů je známa skutečnost, že pokud se tři dávky vakcíny aplikují do sedmého měsíce věku dítěte, mají nárok na toto očkování zdarma. V České republice hradí zdravotní pojišťovny vakcíny proti pneumokokům podávané ve čtyřech dávkách. Například plně hrazená vakcína Synflorix1 zabrání až 51,5 % případů velmi častých pneumokokových akutních zánětů středního ucha a zároveň pokrývá většinu sérotypů Streptococcus pneumoniae, které u dětí v České republice způsobují kromě zánětu středního ucha i závažná invazivní onemocnění (např. zánět mozkových blan nebo otravu krve).

Odborníky znepokojuje fakt, že až ve třech čtvrtinách případů lékaři ve většině zemí předepisují k léčbě akutního zánětu středního ucha antibiotika. Tento postup léčby může totiž vést až k rezistenci na antibiotika. Proto je potřeba zvýšit povědomí rodičů a lékařů o očkování jako vhodné prevenci a přirozené a bezpečné alternativě k léčbě antibiotiky běžných dětských nemocí včetně zánětu středního ucha.

Vakcína Synflorix je plně hrazena zdravotními pojišťovnami v případě, že jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života. Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.

***

Článek byl převzat se souhlasem serveru Maminky maminkám, kterému fandíme a přejeme hodně spokojených čtenářek. :-)

Maminky maminkám jsou jedinečné stránky pro všechny maminky, které vás provedou těhotenstvím, porodem a péčí o děti od novorozence až do školního věku. Zábavu zde najdou také děti v podobě pohádek, písniček, omalovánek, vystřihovánek…
Pro maminky připravujeme nápady do domácnosti, rady ohledně zdraví, kosmetiky nebo návody na ruční práce. Jednoduše vše, co může maminky i jejich děti zajímat a inspirovat.

   
Autorka:


Komentáře

top