Zoufale Maminky logo
  • Cestování
  • Děti
  • Zdraví
  • Domácnost
  • Jídlo a pití
  • Další
    • Manželství
    • Práce a podnikání
    • Rozhovory
    • Tvoření a tipy
    • Zoufalá maminka
    • Nezařazené

Výživa mateřským mlékem

Publikoval Radka Eliášková 11.únor 2020
Obrázek příspěvku: Výživa mateřským mlékem
  • 90zobrazení
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Vaše děťátko se Vám narodilo dříve, než jste očekávala, a Vy jste se možná na jeho příchod nestačila ještě připravit. Jste plná obav o jeho život a zdraví. Zdá se Vám, že musíte s poléhat jen na péči lékařů a sester a sama nemůžete pro své dítě nic udělat. V tomto letáčku Vám chceme povědět, že jste nezastupitelná v péči o Vaše dítě zejména tím, že mu poskytujete mateřské mléko. Přestože se miminko narodilo dříve, Vaše tělo už je většinou schopno tvořit mléko. Chceme Vám vysvětlit, proč je výživa mateřským mlékem obzvlášť důležitá pro nedonošené dítě, jaké jsou způsoby jeho krmení i co můžete udělat pro to, abyste měla dostatek mléka a mohla v budoucnu své dítě kojit.

Význam mateřského mléka pro nezralé dítě

Mateřské mléko, které se tvoří pro Vaše nezralé miminko, se liší od mléka pro donošené dítě. Obsahuje větší množství některých živin, které potřebuje právě nedonošené dítě. Trávicí enzymy přítomné v mateřském mléce doplňují ještě nedostatečně funkční enzymy dítěte a napomáhají tak trávení. Živiny z mateřského mléka se lépe vstřebávají nezralou střevní sliznicí.

Mateřské mléko obsahuje řadu imunologických a protizánětlivých faktorů, které pomáhají dítěti v obraně proti infekci. Některé složky mateřského mléka se účastní ničení škodlivých mikroorganizmů, jiné zabraňují jejich uchycení a pomnožení. Umožňují také, aby v dolní části trávicího ústrojí vzniklo příznivé prostředí pro “správné” bakterie. Na osídlení střeva po porodu závisí další vývoj obranyschopnosti dítěte. V mléce dítě také dostává hotové protilátky proti bakteriím a virům, kterými jste osídlena Vy. Dotýkáte-li se svého miminka nebo chováte-li ho v náručí “kůží na kůži” (”klokánkujete”), jsou na Vás přeneseny jeho kmeny mikroorganizmů, Vy proti nim “vyrobíte” protilátky a v mléku je svému dítěti předáte. Nezralé děti živené mateřským mlékem méně často onemocní obávaným střevním zánětem. Růstové faktory obsažené v mateřském mléce urychlují růst a dozrávání trávicího systému. V mateřském mléce je zastoupena většina důležitých hormonů, které ovlivňují organizmus dítěte. Dokonce malé množství mateřského mléka v časných dnech nebo týdnech po porodu pozitivně ovlivňuje zdraví dítěte v kojeneckém i dětském období.

Výživa mateřským mlékem je nejpřirozenějším a nejlevnějším způsobem výživy dítěte.

Výživa nedonošených dětí

Co nejdříve po narození podáváme dítěti malá množství mleziva (kolostra), abychom připravili trávicí systém na jeho příští funkci, dodali potřebné obranné i růstové faktory a zabránili poškození buněk z hladovění. Čím je dítě nezralejší, tím menšími dávkami začínáme a tím opatrněji je zvyšujeme. Mlezivo je lehce stravitelné, kaloricky vydatné, s vysokým obsahem bílkovin, vitaminů a obranných látek. Od 5. dne se mlezivo začíná měnit ve zralé mateřské mléko, maminky nezralých dětí tvoří kolostrum pravděpodobně ještě do 10. –14. dne. Zralé mateřské mléko je méně vydatné, proto v době, kdy dítě dostává jen malé dávky mléka, přednostně podáváme takzvané “zadní” mléko, které vytéká z prsu asi po 5 minutách odsávání, obsahuje více tuku a tím více kalorií. Plné mateřské mléko podáváme dítěti obvykle až v období, kdy je schopné přijmout dávku z celého prsu. Rostoucím nezralým dětem obohacujeme (fortifikujeme) mateřské mléko dalšími bílkovinami, cukry, minerály, vitaminy a stopovými prvky. Není to proto, že byste svým mlékem nezajistila správnou výživu dítěti, ale proto, že dítě ještě netráví takové množství mléka, jaké potřebuje k růstu.

Způsoby krmení nedonošených dětí mateřským mlékem

První kapky kolostra je možné odsát u inkubátoru na sterilní lžičku a pokud stav dítěte dovolí, podat několik kapek mléka na jazyk.

-Krmení sondou

Zpočátku je většina nezralých dětí krmena sondou. Sonda je tenká umělohmotná cévka, která se zavede ústy nebo nosem do žaludku dítěte, a mateřské mléko se do ní velmi pomalu (většinou asi 20 – 30 minut) vstřikuje injekční stříkačkou. Zpočátku dítě pravidelně krmí odstříkaným mateřským mlékem sestra, později to naučí i Vás.

-Krmení injekční stříkačkou

Krmení injekční stříkačkou je doporučováno jako přechod mezi sondováním a plným kojením. Jeho výhodou proti sondování je, že mléko se dostává do úst, takže dítě poznává jeho chuť a trávicí proces může začínat už v ústech, ne až v žaludku. Krmení stříkačkou lze zkoušet asi od 30. pomenstruačního týdne u dětí, které dobře dýchají. Dítěti se jemně opře konus stříkačky s mlékem o dolní dáseň a velmi pomalu se vstřikuje mléko tak, aby dítě stačilo polykat. Dítě vykonává sací pohyby, ale nemělo by stříkačku uchopit rty a táhnout píst, protože by se učilo sát jinak než při kojení.

Je možné zkusit i jiné přechodné způsoby krmení, například lžičkou nebo sondou přilepenou na prstu, který zasunete dítěti do úst. Nejvhodnější “alternativní” způsob krmení Vašeho dítěte najdete s pomocí ošetřující sestry.

-Přikládání k prsu

Přichycení a pevného uchopení prsu rty je dítě schopné asi ve 28. pomenstruačním týdnu. Dítě musí být v celkově dobrém stavu, ale podpora dýchání nosním pozitivním tlakem (nCPAP) s malým množstvím kyslíku nebývá překážkou. Pokud lékař dovolí, můžete za pomoci sestry zkusit přiložit miminko k téměř odsátému prsu a po chvilce i nakapat pár kapek mléka na jazyk, aby dítě pocítilo vůni a chuť Vašeho mléka. Poté ponecháte dítě ve Vašem náručí s ústy na prsu a pomalu sondujete příslušnou dávku mléka. Dítě se tak učí spojovat prs s chutí a vůní mléka a pocitem sytosti.

Ve 29. – 30. pomenstruačním týdnu je většinou dítě schopné z prsu sát. Neumí ale koordinovat sání, polykání a dýchání, proto nemůže být ještě kojeno. Sání z odstříkaného prsu se nazývá nonnutritivní sání, protože nezajišťuje výživu. Nonnutritivní sání významně podporuje tvorbu mateřského mléka, umožňuje dřívější plné kojení a tím zkracuje dobu pobytu dítěte v nemocnici. Během nonnutrivního sání se dýchání dítěte a hladina kyslíku stabilizují a dítě se ukonejší a uvolní. Miminko necháte sát z téměř odstříkaného prsu a po chvilce podáte mléko sondou (opět můžete přitom dítě nechat při prsu) nebo nakrmíte stříkačkou.

Nutritivní sání bývá možné od 31. – 32. pomenstruačního týdne. Odsajete přední mléko, dítě zvážíte, přiložíte k prsu a necháte přiložené po krátkou dobu, dokud vykonává sací pohyby a není unavené. Po napití dítě opět zvážíte, vypije obvykle asi 5 ml mléka. Poté můžete dítě opět přiložit k prsu a dokrmit do předepsané dávky sondou.

Plné kojení bývá možné mezi 33. – 40. pomenstruačním týdnem. Je prokázáno, že klinicky stabilní nezralé dítě při kojení koordinuje sání a dýchání lépe a o několik týdnů dříve než při pití savičkou, má proto stabilnější hodnoty kyslíku v krvi. Pro přikládání nezralých dětí k prsu jsou vhodnější většinou jiné polohy než pro donošené děti, pohodlnou polohu pro Vás i dítě určitě najdete s pomocí zkušené sestry.

Ošetřující lékař a sestra Vám vysvětlí a ukážou, jaký způsob krmení je v daném období nejvhodnější pro Vaše miminko.

 



-Odsávání mateřského mléka

Abyste měla dostatek mateřského mléka, je třeba začít odsávat mléko co nejdříve po porodu. Zpočátku se doporučuje odsávat mléko z obou prsů 8 – 12x za 24 hodin, to znamená i v noci. Ošetřující lékař nebo sestra Vám poradí, čím a jak odsávat. Na tvorbu mléka pozitivně působí pohled na dítě, časté odsávání, přikládání k prsu a dobrá mysl (stresové hormony tlumí produkci mléka). V době laktace je velmi důležitá správná výživa, dostatek tekutin a odpočinku. Je nutné, abyste čas mezi návštěvami dítěte a odsáváním mléka využívala k odpočinku a spánku. Vaše rodina by Vám měla umožnit tento režim dodržovat jak po dobu Vašeho pobytu v nemocnici omezením a vhodným časováním návštěv, tak doma po propuštění pomocí v domácnosti. V lékárnách jsou k dostání bylinkové čaje na podporu tvorby mléka. Příznivě působí i masáže, které provádí tatínek dítěte, můžete se příjemně uvolnit i aromaterapií. Nechte se rodinou „hýčkat“ a prožívejte s hrdostí svoji výjimečnost v tom, co důležitého dáváte svému miminku.

Někdy se stane, že přes veškerou snahu nebudete mít dostatek mléka pro Vaše dítě. Můžete být ujištěna, že každé byť malé množství Vašeho mléka dítěti pomáhá v jeho nelehkém životním startu.

-Klokánkování (kangaroo péče, péče “kůží na kůži”)

Klokánkovat znamená chovat své nahaté miminko na kůži mezi prsy. Z tohoto způsobu péče má prospěch dítě i rodiče. Ve srovnání s pobytem v inkubátoru děti při klokánkování dýchají mnohem pravidelněji, mají vyšší a stabilnější úroveň kyslíku v krvi i tělesné teploty a zažívají delší období hlubokého spánku. Jsou-li děti relaxované a stabilní, mohou využívat energii přijatou v mléce pro růst.

Péče “kůže na kůži” je důležitá pro všechny děti, nejen pro ty, které jsou právě kojeny. Klokánkovat své dítě může samozřejmě i tatínek.

Tip: Klokánkování podporuje tvorbu mateřského mléka.

Jak bylo zmíněno v úvodu letáčku, po osídlení Vašeho těla bakteriálními kmeny a viry z prostředí dítěte dojde k vytvoření protilátek (obranných látek proti infekci), které pak v mléku předáváte svému dítěti.

Závěr

Skoro všechny maminky nezralých dětí mají chvíle, kdy se jim zdá, že toto těžké období nemohou zvládnout. Nebojte se přijít se všemi problémy za námi. Vytrvejte v odsávání mateřského mléka a v přikládání dítěte k prsu, i když to ne vždy půjde lehce. Pocit, že aktivně pomáháte svému dítěti, Vás bude posilovat a dodávat naději. Až překonáte počáteční obtíže, budete se Vy i Vaše miminko těšit z tělesné blízkosti při kojení.

Příprava odsávačky Sterilizovat odsávačku 1x denně 20 minut varem

Vymýt odsávačku horkou vodou po každém použití

Vypláchnout odsávačku horkou vodou před novým použitím

Osobní hygiena

Přiřazené štítky k tomutu článku:

ještěmateřskémlékomiminkomateřskýmmlékemkrmenímlékamateřskéhomnožstvímlécedítětedítětiprotiobdobísondoustříkačkoukojenívašehozpůsoby krmenímateřského mlékamateřském mlécenezralých dětíinjekční stříkačkou

Co si o tom myslíte?

Podobné články

Zdraví

Ovoce a zelenina pro kojence

OvoceZpočátku by měl kojenec dostávat tepelně zpracovaná pyré z ovoce, jako je jablko či hruška, anebo ..

Děti

Masáže předčasně narozených dětí

Žádný ze smyslů nepřináší tak bezprostřední prožitek jako hmat. Hmatové vjemy se zapisují přímo do nitra ..

Děti

Strava dětí - jak správně přejít z kojenecké na batolecí stravu

Milé maminky, jistě všechny chcete, aby vaše dítě překypovalo zdravím. V dnešní době již není žádným ..

Děti

Výživa kojenců

Na toto téma již byly napsány desítky článků a všechny se shodují v tom, že kojení je tou nejlepší a ..

Děti

Výživa pro nejmenší

Med se nedoporučuje podávat dětem do jednoho roku, jeho konzumace představuje nebezpečí dětského ..

Mohlo by vás také zajímat

krasnazdrava.cz

Mléko v čaji blokuje jeho příznivé účinky na srdce

Špatnou zprávu přinášejí němečtí vědci milovníkům černého čaje, kteří ho rádi pijí s mlékem. Přidáním mléka do zlatavého moku se totiž ruší jeho příznivé účinky, které chrání před srdečními chorobami.Pití černého čaje výrazně zlepšuje schopnost tepen ..

krasnazdrava.cz

Stručný přehled o novorozeneckém akné

U malých dětí se může akné rozvinout díky přetrvávajícím mateřským hormonům po porodu, které mohou způsobit stimulaci mazových žláz. Dítě tyto hormony dostane po porodu z placenty. Nemějte starost, jestliže má vaše miminko pupínky. Okolo 20% novorozených dětí je ..

zenavi.cz

Vegetarianská dieta- jake jsou výhody

Peclive sestavena vegetarianská dieta ( s vyjimkou veganske, vitarianske a fruitarianske ) mohou mit i nektere prednosti:- sehrava ulohu pri prevenci, ale i lecbe nekterych chorobnych stavu ( redukce hmotnosti a snazsi udrzeni primerene vahy, redukce vysokeho krevniho tlaku, cevni onemocneni) - ..

gurmanek.cz

Láska prochází žaludkem - aneb každý den jinak

Kuřecí prsa na deset způsobůKuřecí prsa omyjeme (cca 600 g), trochu osušíme, nožem rozřežeme na tenčí plátky a poklepeme. V tlustostěnné pánvi rozpustíme asi 4 cm z kostky másla a polévkovou lžíci slunečnicového oleje. Maso opečeme na obou dvou stranách dozlatova. Toto je ..

krasnazdrava.cz

Mami drink – Jeden nápoj pro dva životy

Jak vznikl Mami drinkTěhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Během těhotenství se mnohé věcí v těle nastávající maminky změní. Správná výživa a důsledné dodržování pitného režimu nabírá na významu právě v tomto období, jelikož ovlivňuje ..

Odebírejte náš Newsletter

Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu zoufalemaminky.cz vložte níže vaši emailovou adresu.

Kategorie
    Nepřehlédněte
    • ANIBALL - OTÁZKY A ODPOVĚDI

      06.březen 2020
    • Přednáška prof. Dowlinga - prenatální ..

      23.leden 2020
    • I zdravé děti mohou mít „nezdravá“ ..

      27.leden 2020
    Mohlo by vás zajímat
    • Krotitelé dluhů

      Brouzdám po internetu a přitom jako ..

      24.květen 2020
    • Krása

      Zahlédla jsem ji. Až se mi dech ..

      24.květen 2020
    • Vkládání článků do minulosti

      A jak se tak probírám pamětí (svou) ..

      24.květen 2020
    Zoufale Maminky logo

    Magazín ZoufaléMaminky.cz chceme využít ke sdílení našich pocitů a zážitků, které nás denodenně potkávají. Tím, že se je budeme snažit co nejlépe popsat a tak vám umožnit nahlédnout do našeho života, bychom vás rádi především pobavily a rozesmály.

    Spojte se s námi
    info@zoufalemaminky.cz
    Zajímavé články
    • Krotitelé dluhů

      Brouzdám po internetu a přitom jako kulisa hraje televize. ..

      - před 10 měsíci
    • Krása

      Zahlédla jsem ji. Až se mi dech zatajil. Nemohla jsem uvěřit, ..

      - před 10 měsíci
    Sekce
    • Děti112
    • Zdraví54
    • Zoufalá maminka44
    • Manželství21
    • Domácnost16
    • Jídlo a pití15
    • Práce a podnikání12
    © 2021 zoufalemaminky.cz